Na čom môžeme pri servise auta ušetriť

Väčšina ľudí považuje auto len za kopec plechov a razia názor: „auto má slúžiť mne a nie ja jemu“. Je to úplne pravda? Asi nie … pri zanedbanej údržbe a ignorovaním intervalov výmeny jednotlivých dielov a náplní si môžeme doslova zarobiť na kopec problémov.

Servis

Oplatí sa chodiť servisovať auto do značkového servisu alebo využiť radšej služby nezávislých servisov. Záleží to najmä od značky auta. Ak sa jedná o prémiové značky ako BMW, mercedes alebo porsche a auto má viac ako 10 rokov, skúste radšej nezávislý servis. Ak ste vlastníkom lacnejšej značky môžete zistiť v originálnom servise či ponúkajú zvýhodnené balíky aj pre staršie autá. Ak máte servisnú knižku, razítko od autorizovaného servisu sa v nej bude vynímať oveľa lepšie a vo finále Vám môže pomôcť k lepšiemu predaju.

Originálne diely alebo druhovýroba

S touto dilemou zvádza večný boj väčšina motoristov. Ak si zakúpite originál diel máte istotu, že bude pasovať a že jeho životnosť bude vyššia ako u druhovýroby. S druhovýrobou by sa nemalo riskovať napr. pri váhe vzduchu, ktorá môže spôsobiť kolísanie otáčok, nepravidelný chod motora, vibrácie, vyššiu spotrebu … koniec koncov môžete preplatiť váhu vzduchu z druhovýroby na palive. Ďalším príkladom je termostat, kde sa hlavne pri motoroch BMW odporúča zakúpiť vždy originál diel. Prehriatie motora môže v krajnom prípade spôsobiť až pokrivenie hlavy, kde sa oprava môže pokojne vyšplhať nad 1000 eur. Stojí za ušetrených 10 eur? Naopak pri podvozkových dieloch ako tlmiče môžete vyskúšať druhovýrobu. Samozrejme, značiek z druhovýroby je kopec a je na Vás či si priplatíte za dlhšiu životnosť a lepší komfort alebo zvolíte najlacnejšie tlmiče, aby ste prešli cez STK.

Poistenie auta

Šetriť by ste nemali na poistení auta. Vybrať si základné PZP bez riadneho krytia a so spoluúčasťou môže byť riadne na škodu. V prípade, že do Vás ma križovatke nedajbože nabúra nedisciplinovaný vodič môže spôsobiť kopec patálii. Priplaťte si radšej za pripoistenia. Ak je možné a nie je vaše auto príliš staré pouvažuje aj o havarijnom poistení.