Údržba auta

Zakúpením auta, nového či jazdeného, prichádzajú na rad ďalšie výdavky a to spojené s poistením PZP, údržbou, platením povinných STK a emisnej kontroly. V tomto článku si priblížime pár rád ako na údržbu a kde sa dá ušetriť.

Pozor na kvapaliny

Náplne ako motorový olej, prevodový olej, olej do posilňovača riadenia či chladiaca zmes majú svoje normy. Pre každé motorové vozidlo sú predpísané iné špecifikácie. Pri takomto nákupe sa naozaj neoplatí pozerať na cenu. Pri citlivých naftových motoroch a zlom type oleja si môžete privodiť problémy s DPF filtrom či EGR. To isté platí aj pre chladiacu kvapalinu. Pri zlom výbere si môžete narobiť problémy s netesnosťou celého chladiaceho systému.

Opravy auta svojpomocne

Veľká položky pri servisovaní auta je samotná práca, kde sa môže hodina v značkovom servise pohybovať aj na úrovni 60 eur. Ak máte priestor na jednoduché intervalové údržby ako výmena vzduchové filtra, kabinového filtra, olejového filtra, oleja, urobte to sami a ušetrite peniaze. Samozrejme pri technicky náročnejších úkonoch je nutné vlastniť prípravky a náradie. Ak nie ste zruční navštívte radšej servis. Strhnúť závity v hlave motora pri výmene sviečok nie je lacné.

Pneumatiky

 

Na pneumatikách sa šetriť naopak neoplatí. V hre je totiž bezpečnosť. Brzdná dráha a manévrovateľnosť sa nepodceňujú. Priplaťte si pár desiatok eur a neriskujte plechy auta a zdravie posádky.